Resources

Břinek

6.gif

Značení matek

matka_bila_16.jpg

Náhodná fotografie

06.JPG

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 34 
prosinec 2017
PÚSČPSN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kalendář svátků:

Včera: Vratislav
Dnes: Julie
Zítra: Dana

Má tmavší dílo lepší izolační vlastnosti?

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
  Nerozhodují jenom izolační vlastnosti, voskem musí taky prostupovat teplo (působit jako vodič) kvůli předávání tepla larvám v buňkách. Doplňuji obrázkem, na kterém je názorně vidět co zůstává na dně buněk. Není to nic pěkného. Po dalších vylíhnutých generacích včel dílo postupně tmavne, potom není vidět co tam zůstává. Pozná včelař, že jsou všechny buňky včelami vyčištěné? Takhle nevyčištěné rámky může včelař skladovat a na jaře přidá včelám. Není-li zrovna ve včelstvu dostatek vylíhnutých čističek, jsou zanášené medem z nárazové snůšky pouze buňky vyčištěné? Včel se na to zeptat nemůžeme. 
  Včelař svojí nevhodně zvolenou technologií včelaření neumožňuje fungování přirozených obranných mechanismů včelstev. Nezvládá výměnu díla, nebo si nechce zvyšovat náklady při včelaření. Do správné technologie patří rovněž včasná výměna starých matek a chování silných včelstev. Co nejméně zásahů do včel nelze dodržet, pokud přidáváme několik nástavků. Včelstvo není kniha na listování. Takový způsob určitě komplikuje obnovu díla včelám i včelaři. 
  Staré dílo může být rájem pro spory nosemy, plísně, zárodky moru, hniloby a zvápenatění. Rozhoduje taky způsob ošetřování uskladněných rámků. Pokud včelař staré rámky nasazuje v mednících, rozhoduje o kvalitě medu. Je umění včas medníky nasadit, aby před snůškou včely stačily dílo vyčistit. To není závislé jen na včelaři, ale i na dalších faktorech, jako je síla včelstva a na počasí. Včelařit lze i bez skladování rámků mimo úl. Vhodné je maximálně včelařit na dvou vysokých nástavcích. Potom je to více závislé na včelách. Využijí vhodnou teplotu v úle ke své práci. Ale včelař se rozhoduje podle počasí a vegetace, třeba předčasně či opožděně, vytváří včelám horší nebo lepší podmínky podle svojí technologie a zkušeností při včelaření. Každé včelstvo je v nějakém stupni vývoje. Množství včel v úle ovlivňuje jeho další růst. Podle toho je ve včelstvu množství včel, kterým se zrovna tvoří vosk a když včelař toho nevyužije, tak šupinky vosku vynesou z úlu ven. Pokud včelař nevytvoří včelám podmínky svojí technologií pravidelného rozvoje a vyvážeností jednotlivých stupňů vývoje, má horší medné výsledky, neobnovuje tolik díla a má častější rojení. 
  Děti si všimly, jak včelka nese v kusadlech šupinku vosku, kterou přilepí na mezistěnu, ale ta musí v úle být připravena. Pro takový přehled jsou výhodné úly, které používám. Na výrobu úlů využívám z 80% sklo a zbytek je dřevo. To mi umožňuje získat další poznatky, jak včely pracují, jako je např. na videu pracující tým matky, test rychlosti jejího pohybu a kladení vajíček do buněk, mít přehled o stavu včel v úlech a dopracovat se k získání méně známých ukázek práce včel v úlech. Např. video: http://www.youtube.com/watch?v=M-CYNHx8bCY Na dalším obrázku včely zanášejí buňky medem na letos vystaveném díle. Ukázka taky pro architekty. Podle roku, čím více plodu , tím více nového díla a kvalitního medu. Proto se snažím svojí technologií včelaření matky neomezovat, a mateří mřížku nepoužívat. Co nejméně rámků, aby matka nemusela přecházet z rámku na rámek a využila velké plochy na rámku, potom je i plocha dalších rámků zaplněná medem. Včelařit jednoduše s využitím techniky. Viz. obr. zakladeného rámku.

  Na závěr dodávám:
Pořízeným snímkem s plodem dokládám to, že včely sklo přijímají jako materiál vhodný ke stavbě buňky. Jinak by snímek nebylo možno pořídit.
 
 Vojtěch Bernátek